Jak zostać kitesurferem? Poradnik, krok po kroku.

Dzisiaj każdy kto chce przeżyć coś niezapomnianego, może spróbować sił w kitesurfingu. Jak nie popełnić błędu na początku, przeczytajcie FAQ który pomoże wam dokonać właściwego wyboru. Kitesurfing to sport dla każdego!

Materiał przygotował : Marcin Popów /Akademia Kitesurf

Dziś mamy już 2011 rok i najstarsi polscy kite instruktorzy mają po 10-11 lat doświadczenia. W ciągu minionych kilkunastu lat powstały nowe konstrukcje kajtów, nowe deski a przede wszystkim nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Ponadto międzynarodowe organizacje wypracowały bardzo skuteczny i bezstresowy system szkolenia. Dziś jest to sport dla każdego! Nie zrozumcie mnie jednak źle, nie mówię tu o kitesurfingu wyczynowym, tą część zostawmy młodym „kiteświrom”, ale o jego „cywilnej” odmianie. Jedyne, do czego chcę was przekonać to byście nie zadawali już więcej pytań: „Przepraszam widziałem was jak latacie, czy ja też bym się do tego nadawał?”

Odpowiedź jest prosta i oczywista: Tak, od kiedy możesz zacząć? Jeżeli podjąłeś już decyzję przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i do zobaczenia w kite szkole a potem w powietrzu.

Wiek – dolna granica?

Nie ma tu ograniczeń wiekowych, ale przyszły kitesurfer nie może być lżejszy niż 35kg. Poniżej tej masy nawet mały latawiec przy minimalnym wietrze będzie wyciągał nas z wody, co uniemożliwi ćwiczenie.

Wiek – górna granica?

Nie ma górnej granicy wiekowej widziałem już kursantów 60 letnich a sam uczyłem młodego duchem i ciałem 50-latka.

Czy muszę być ponadprzeciętnie sprawny ruchowo?

Wystarczy ogólna sprawność ruchowa by z powodzeniem uczyć się pływać na kite. Mówiąc bardziej obrazowo, jeżeli jesteś w stanie wykonać serie skłonów i ganiać za piłką przez godzinę czasu to zapraszamy.

Czy muszę być wyjątkowo silny by utrzymać kite w rękach?

Nie, latawiec jest przypięty do Ciebie za pomocą specjalnej uprzęży, a wiec drążek, który będziesz trzymał w ręku służy tylko do sterowania nim. Analogicznie kierowca samolotu nie trzyma w rękach kilkudziesięciu ton tylko lekki drążek. Kite to sport techniczny, a nie siłowy!

Czy można uczyć się samemu?

Oczywiście jak zawsze, ale, po co cofać się do lat 90 i opowiadać potem o wypadkach i błędach. Szkoła kitesurfingu to nie jedyna droga, ale z całą pewnością słuszna.

Co da mi szkoła kitesurfingu?

BEZPIECZEŃSTWO – będziesz szkolił się na najnowszym sprzęcie z najnowocześniejszymi systemami bezpieczeństwa. Przejdziesz przez poszczególne etapy spokojnie i pod opieką instruktora. W razie niebezpieczeństwa będziesz miał stałą i fachową asekurację na wodzie.

Pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze – dobra szkoła da Ci najlepiej dobrany sprzęt na każdym poziomie zaawansowania. Sprzęt, na którym będziesz się uczył będzie wart minimum 3000zł. Jeżeli go uszkodzisz w trakcie szkolenia usłyszysz jedynie: „Zróbmy krótką przerwą na wymianę sprzętu.” Gdy zaś uszkodzisz swój sprzęt usłyszysz cenę za naprawę lub, jeśli uczysz się na sprzęcie kolegi, jego cenę (znacznie wyższą niż cena kursu). Zepsuty sprzęt to koniec twojego szkolenia a nawet nie początek pływania.

Pozwoli Ci zaoszczędzić czas – każdy błąd zostanie wychwycony przez instruktora, więc nie będziesz musiał popełnić go „100razy” by zrobić minimalny postęp. Da ci możliwość poznania wielu rodzajów latawców (szybkich, wolnych, BOW, hybrydowych, C-shape) – w dobrej szkole w trakcie kursu będziesz miał możliwość przepłynięcia się na wielu typach kajtów, a to doświadczenie będzie niezastąpione przy kupnie sprzętu (po kursie), który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie

Poznasz tam innych początkujących, z którym będziesz mógł później pływać i co bardzo ważne ucząc się z nimi będziesz miał możliwość ocenienia swoich postępów na tle grupy.

Jak wybrać dobrą szkołę kitesurfingu?

Każda szkoła ma swoją stronę internetową. Przeczytaj jej ofertę zwracając szczególną uwagę na:

Doświadczenie kadry – ilość lat stażu, przygotowanie merytoryczne do nauczania (studenci lub absolwenci AWF)

Sprzęt – dobra szkoła powinna dać Ci możliwość przetestowania kilku rodzajów desek i kajtów. Dobrze, jeżeli szkoli na sprzęcie z danego sezonu lub z sezonu ubiegłego.

Cena kursu – czy lepiej wybrać szkołę, która uczy do skutku czy taką, która ma dużą ilość godzin w kursie? – nie porównuj ilości godzin, jakie szkoła oferuje, porównuj poziomy, do jakiego szkoła doprowadzi Cię za określoną kwotę. Minimalnym etapem, do którego powinieneś wziąć kurs to etap: Pierwszych samodzielnych startów z wody.

Osprzęt w cenie kursu – dowiedz się czy w cenie kursu jest cały osprzęt, czyli pianka, trapez, kask, kamizelka, plus oczywiście kite i deska. Może się czaszami zdarzyć, że zostaniesz zaskoczony dodatkowymi kosztami przy rozliczeniu.

Gdzie są szkoły kitesurfingowe w Polsce?

Najwięcej szkół jest z całą pewnością na półwyspie Helskim. Na każdym kampingu aż do Chałup jest minimum jedna a na niektórych campingach i dwie szkoły kitesurfingowe. Szkolenia są także prowadzone w Juracie (koło molo), Jastarni (koło molo), Rewie, Karwi i na mazurach (w Wilkasach)

Gdzie są najlepsze warunki do nauki kitesurfingu?

Na pewno tam gdzie jest najwięcej szkół kitesurfingowych, czyli wzdłuż półwyspu helskiego. Nauka odbywa się tam na płytkiej i płaskiej wodzie a co najważniejsze jest tu praktycznie nieograniczona ilość miejsca na akwenie.

W jakim okresie są czynne szkoły kitesurfingowe?

Duża część szkół otwierana jest 1 maja i pozostaje otwarta do końca września. Te, które działają tylko w ścisłym sezonie z całą pewnością są otwarte od 15 czerwca do początku września.

Jaki okres jest najlepszy do nauki?

Ze względu na ilość kursantów (komfort na wodzie), siłę wiatru i ilość dni wietrznych a także temperaturę wody i otoczenia najlepiej przyjechać w okresie od początku czerwca do 15 lipca i od 15 sierpnia do15 września. W okresie od 15 lipca do 15 sierpnia spada ilość dni wietrznych, ale i gwałtownie rośnie ilość osób na akwenie (mniej miejsca na wodzie)

Gdzie się uczyć po zakończeniu polskiego sezonu?

Liczne szkoły kitesurfingowe organizują po zakończeniu polskiego sezonu wyjazdy na kite’a do ciepłych i wietrznych zakątków Europy i świata. Na takich wyjazdach można wziąć udział w identycznym kursie jak ten, który odbywa się na polskich jeziorach i morzach. Pamiętajcie jednak by nim zapiszecie się na wyjazd wypytać się jak wygląda akwen, na którym będziecie się uczyć na miejscu (głębokość wody, fala, rodzaj dna). Nie ma sensu utrudniać sobie sprawy ucząc się pierwszych ślizgów na falach przyboju.

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

W zależności od etapu do jakiego dojdziesz po takim kursie możesz zapłacić od 100 do 1200zł. Nie będę tu dokładnie opisywał, czego dowiesz się na każdym etapie, wszystkie te informacje są dostępne na stronach internetowych szkół kitesurfingowych.

Kurs demonstracyjny – obejmujący pilotowanie kite’a komorowego i teorie okna wiatrowego, – czyli wszystko to, co pozwoli Ci się zapoznać z podstawami sterowania kajtem. Będzie to wydatek od 100 do 250zł. Taki kurs to stanowczo za mało by powiedzieć czy będzie to twój ulubiony sport czy też nie, jeżeli chcesz się przekonać czy rozkochasz się w kitesurfingu proponuję by pójść od krok dalej.

Kurs podstawowy – obejmuję największą część teorii i około 80% umiejętności pilotażu latawca (komorowym i tubowym), ale nie obejmuje ślizgania się na wodzie (ewentualnie pierwsze próby startów). Według mnie jest to minimalny kurs, na jaki powinieneś się zdecydować, gdyż poznasz na nim wszystkie zasady bezpieczeństwa, systemy zabezpieczeń oraz zasady samoasekuracji. Jeżeli w tym momencie postanowisz uczyć się dalej samodzielnie nie zrobisz już krzywdy ani sobie ani innym i co jest najważniejsze jest duża szansa, że nie zdemolujesz sprzętu. Taki kurs to wydatek rzędu 500 do 750zł

Pełny kurs – obejmuje wszystkie wcześniejsze etapy plus naukę ślizgania się na desce. Po takim kursie będziesz już w pełni samodzielnym kitesurferem, który do pełni szczęścia (wracania w to samo miejsce, z którego wypłyną) potrzebuje już tylko kilku wietrznych dni ćwiczeń. Po tym etapie możesz już spokojnie kupować sprzęt i grzecznie czekać na wiatr. Pełen kurs to koszt od 750zł do 1200zł

Ile kosztuje sprzęt do kitesurfingu?

Do pływania na kite potrzeba: pianki, trapezu, latawca + baru (drążka sterowniczego), deski.

Podane poniżej ceny są cenami sprzętu, jaki jest najodpowiedniejszy do pływania w Polsce dla osoby o wadze koło 80kg.

Drogi sprzęt (nowy dobrej klasy): kite(z barem): 5000zł + deska 2000zł + pianka + 1000zł + trapez 550zł

W sumie: 8550zł

Średni sprzęt (używany dobrej klasy) : kite: 2500zł + deska 1000zł + pianka(nowa) 700zł + trapez 350zł

W sumie: 4550zł

Tani sprzęt (używany średniej klasy w dobrym stanie technicznym): kite: 1500zł + deska 600zł + pianka 400zł + trapez 200zł

W sumie: 2700zł

Ile godzin trwa szkolenie?

Kurs demonstracyjny trwa około 2-3 godzin, kurs podstawowy około 5-8 godzin, pełen kurs około 10-16 godzin

Ile dni muszę zarezerwować by wypływać określoną ilość godzin?

Największym problemem jest wiatr, jeżeli trafisz na sprzyjające warunki (wiatr o odpowiedniej sile i dobrą pogodę) kurs demonstracyjny to kwestia 1 wietrznego dnia. Kurs podstawowy to minimum 2 dni, pełen kurs to kwestia 3-4 dni na wodzie. Biorąc pod uwagę statystyki wiatrowe warto przyjechać na 2 lub 3 dni (oczekiwania na wiatr) więcej niż ilość dni potrzebnych do wypływania odpowiedniej ilości godzin.

Czy da się przewiedzieć, jakie będą warunki wiatrowe na najbliższe dni?

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na czekanie na plaży na wiatr, poproś wybraną przez Ciebie szkołę by powiadomiła Cię o sprzyjających prognozach pogody. W takim wypadku przyjedziesz na kurs tylko w tedy, kiedy szkoła sprawdzi w Internecie prognozy i będą ona odpowiednie do przeprowadzenia kursu. Niestety wadą tego rozwiązania jest fakt, że decyzję o przyjeździe trzeba podjąć z dnia na dzień lub z jedno dniowym wyprzedzeniem.

Źródło

dress shirts for long arms
FIGHTSTATE in the Spring of 1430

How Do I Hang Dark Jeans Without Getting a Crease Down Them
Porno There is a best alternative to these problems

Tips To Help You Succeed In Network Marketing Despite Primerica Scam Rumor
Porno With a course catalog

Some of the many causes for low back pain in women
Porn according to Rein

what does your property management company do for you
Videos porno As it turns out he is the count

How to Keep Your Shoelaces From Untying
theGadgetPill how to draw person drawings while design organizing

Ellen DeGeneres get fashion groovy in New York video
Porno Hairstyles From 1850 to 1860

at Philly Fashion Week 2013 Photos
TOKYO POP LINE trends killa very own bank account

Prepaid And Bad Credit Cards
dontgiveupworld.com Beljafla uses splashes of color not of the white race

Nike Jordan 1 Flight Low Basketball Shoes Review
PORNO apart from having a small bit of luck

Vinyl Banners and Vinyl Stickers Are Ever Shining Products
VIDEOS PORNO XXX The finale lived up to that in ways both great and beautifully bad

Moto new Flipout review and how to enjoy DVD
KOSTENLOSE PORNO making a hand made line wedding

Fashion Week struts into nation
Porno XXX the common model for them are 5825

Beware of Modeling School Scams
Kostenlose a parade naturally

Countdown to Jimmy Choo at H
Jeux invaluable manner available for summer

How to Wear a Short Sleeve Cardigan
Pornodingue each alligator type

How to Simplify Dressing in the Morning
Cool Math Games The sandals retail for

Liz Claiborne to Divest 16 of 36 Apparel Brands
porno to the freemasonry

Find Fashion Related Articles on ArticlesBase
porno the life of Chanel’s famous designer Coco was brought to Broadway

A 3000 Year Old Quotable Prophet on Modern Societal Ills
Porno add to the width of your rectangle

Guide to Buying Rings with Sapphires
porno but maybe I misunderstand

  • agronuvola

    Ja odbyłam kurs kajta w szkole Scandal na półwyspie Helskim i było super. Kadra fenomealna, instruktorzy bardzo cierpliwi. Wszyscy na moim obozie byli bardzo zadowoleni z kursów jakie odbyli (wind/kite). W dodatku ceny obozów nie są wygórowane jak w niektórych szkółkach. Polecam wszystkim SCANDAL! http://www.scandal.pl