Jak zacząć biegać – Sara Kirkham – recenzja książki

jak-zaczac-biegacNa pytanie jak zacząć biegać najprostszą odpowiedzią jest – po prostu wyjdź z domu i zacznij biegać. Owszem, z jednej strony jest to dobra odpowiedź, ale jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z bieganiem to taka odpowiedź z pewnością nie będzie wystarczają. Dlaczego?

Z prostego powodu. Na samym początku ciężko samemu zaplanować trening, rozgrzewkę. Kupić odpowiednie buty, czy też odpowiednio zareagować w przypadku kontuzji, kolki lub innych dolegliwości. Owszem, wiele informacji na ten temat znajdziemy w sieci, czasem pomocną dłonią służą sprzedawcy w sklepach, ale jeżeli ktoś potrzebuje kompendium wiedzy, do którego może sięgnąć nawet wtedy gdy nie ma połączenia z internetem i prądu to wtedy książka “Jak zacząć biegać” jest doskonałym uzupełnieniem.

jak-zaczac-biegac-rozgrzewka

pronacja-supinacja

Sam długo się do niej zbierałem, ale gdy w końcu przebrnąłem do końca czuje się mądrzejszy o kilka ważnych aspektów biegania. Dzięki książce wiem w jaki sposób diagnozować proste kontuzje jak np. skręcenie kostki, biodra czy kolana. Wreszcie dowiedziałem się czym różni się supinacja od pronacji i stopy neutralnej. Znalazłem kilka ciekawych wskazówek dotyczących tego w jaki sposób radzić sobie z kolką, czy biegunką podczas biegu. Owszem, wiele tych informacji dostępnych jest w sieci, ale podane w jednej książce, dostępne na kartkach papieru są dużo przyjemniejsze w odbiorze niż klikanie kolejnych linków i przeglądanie kolejnych stron.

jak-zaczac-biegac-tabele

jak-zaczac-biegac-wskazowski

Książka pomaga w doborze obciążenia i programu treningowego. Proste tabele, ze świetnymi opisami pokazują w jaki sposób zacząć biegać tak, by dostosować treningi do swojej pracy, szkoły czy po prostu, do trybu życia. Z książki dowiemy się też jaki strój treningowy wybrać i w jaki sprzęt warto się wyposażyć. Brakuje może większej ilości zdjęć, obrazków i np. opisów konkretnego sprzętu, ale w zamian za to mamy informacje, które mogą się przydać osobom, które rozpoczynając przygodę z bieganiem planuje za jakiś czas wystartować w zawodach. Dla takich osób autorka książki opisuje metody nawadniania organizmu, procesy związane ze startami w zawodach, nie mówiąc już o radach dotyczących prawidłowego odżywiania.

Mówiąc krótko. Jeżeli chcecie mieć kompendium wiedzy na temat biegania w domu i nie szukać za każdym razem wskazówek w Google polecam zakup książki ;)