Zdrowe odżywianie zimą – najlepsze produkty

kanapka-z-indykiemPierogi, bigos, gorąca czekolada. Czy zimą możemy odżywiać się tak, by nie pochłaniać tysięcy kalorii, a przy tym nie pozbawiać organizmu podstawowych, naturalnych wartości odżywczych? Oczywiście, że tak. Wystarczy wysilić się nieco i zajrzeć dalej na półki odwiedzanych przez nas sklepów.

Poniższa lista to zestawienie kilku ciekawych pozycji, które mogą przydać się przy sporządzaniu czy też urozmaicaniu swojego menu w zimie.

Żurawina

Dostępna prawie wszędzie i o każdej porze roku jest niezwykle wartościowym produktem. Dodatkowym jej plusem jest fakt, iż możemy ją mrozić i korzystać kiedykolwiek będziemy mieli na to ochotę.

Wartości odżywcze żurawiny powodują, że jest bardzo często wykorzystywana do przygotowywania różnorakich potraw podczas okresów zimowych. 15 gram żurawiny to mniej więcej 40 kalorii, jednak nie to jest najważniejsze. Taka porcja zawiera 20 % dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Dodawać ją można praktycznie do wszystkiego począwszy od chleba, poprzez sałatki jak i potrawy mięsne.

Rośliny strączkowe

Bardzo często pomijane w porze letniej stanowią bardzo dobry składnik wszelkich zimowych przepisów. Bogate w białka i inne wartości i to w praktycznie każdym z wielu rodzajów. Mogą być smakowitym dodatkiem do zup i innych potraw.

Indyk

Tradycyjna potrawa w niektórych krajach kojarząca się z zimowym świętem dziękczynienia. Indyk jest niesamowitym mięsem jeśli chodzi o jego konsumpcję w porze zimowej. Czyste, jedno z najchudszych mięs, wypełnione po brzegi tak ważnym dla nas składnikiem
odżywczym jakim jest białko. Kaloryczność tego rodzaju mięsa w zestawieniu z jego wartościami jest bardzo korzystna. Zupa z indyka, kanapki z indykiem czy jego spożycie w postaci przyrządzonego odpowiednio mięsa stanowi duża przyjemność, szczególnie w te chłodne, zimowe dni.

Pieczarka

Historie o bezwartościoch grzybach należy wcisnąć między bajki. Mało kto wie, że pieczarki są dobrym źródłem witaminy C, potasu, żelaza oraz cynku. Produkt jakim są pieczarki pozbawiony jest cholesterolu i jak na warzywo jest całkiem dobrym źródłem białka.

Cytrusy

Nie odkryję Ameryki jeżeli napiszę, że cytrusy są bardzo zdrowe oraz ważne w codziennej diecie.

Spożycie jednej pomarańczy dziennie dostarcza organizmowi dorosłego człowieka ponad 100% dobowego zapotrzebowania na witaminę C, oraz kilkunastu innych witamin, które wzmacniają naszą odporność. Między innymi witaminę B, której działanie poprawia pracę serca i korzystnie wpływa na reprodukcję i rozwój komórek.

Kapusta (biała, włoska, czerwona)

Kolejnym produktem, którym powinniśmy zainteresować się zimą jest kapusta. Praktycznie każdy jej rodzaj.

Dla przykładu – czerwona kapusta, niezwykle bogata w witaminę A zawiera substancje, które bardzo pozytywnie wpływają na nasze oczy. Plusem jest również niska kaloryczność.

Kapusta biała oraz włoska

Podobnie jak czerwona stanowi kolejne źródło dużej ilości witamin. Bogata w beta-karoten, witaminę C, żelazo oraz magnez. Wykorzystywana praktycznie w każdym rodzaju potraw takich jak sałatki, potrawy mięsne, zupy czy surówki.

Należy oczywiście uważać na składniki poboczne wszelkiego  rodzaju przyrządzanych posiłków. Dodane do sałatki duże ilości sera feta, oliwek czy smażonego mięsa może przerodzić naszą pozornie zdrową przekąskę w kalorycznego potwora.

Kabaczek

Warzywo bardzo bogate w witaminę A oraz C, które w znacznym stopniu poprawiają nasze funkcje metaboliczne oraz pomagają ustrzec się przed chorobami przewlekłymi. Jednakże w wypadku tego produktu należy uważać. Niektóre jego rodzaje zawierają dość dużą dawkę cukru co może wpłynąć na kaloryczność przygotowywanej potrawy. Dlatego też należy dokładnie sprawdzić, który rodzaj i w jakiej ilości spożywamy.

Słodkie ziemniaki

Produkt dosłownie „wypełniony” witaminą A. Dzienna rekomendowana porcja stanowi aż 377 % zalecanej przez organizacje zdrowotne ilości. Bardzo bogate w potas i niezwykle uniwersalny może stanowić zarówno dodatek jak i podstawę wielu, wielu potraw. Podobnie jak jednak z kabaczkiem – relatywnie wysoka zawartość cukru może doprowadzić do wysokiej kaloryczności przygotowywanego posiłku. Potraktujmy go zatem lepiej jako źródło skrobi aniżeli podstawowy produkt żywnościowy.

Dynia

Niezwykle bogata w różnorakie witaminy i minerały. Zawiera duże ilości żelaza, magnezu, potasu, witamin: A,B oraz C. Podobnie jak powyższe – należy zwrócić uwagę na cukier.

Brokuły

Większość z nas zapewne nie przepadała za tym produktem w dzieciństwie jednakże jego wartości odżywcze nie pozwalają nam teraz przejść obok niego obojętnie. Bogactwo witaminy A, B6 oraz C oraz obecność relatywnie dużych ilości potasu oraz magnezu czyni z brokułów „wisienkę na torcie” jeśli chodzi o najzdrowsze zimowe posiłki.

 • ada

  Niektóre można nawet łączyć – patrz indyk+żurawina

 • rafaelo

  Piękna sprawa. Szczególnie jak ktoś lubi tego rodzaju kuchnia. Dzięki za ten wpis ;)

 • Rafał

  z tego wszystkiego wybieram schabowego. Moze i nie ma go na waszej liscie, ale nie ma nic lepszego niz dobry schabowy u babuni :D :D :D

 • kuchnik

  Fajnie, że podajecie składniki, ale jak przygotować z nich coś smacznego a przy okazji zdrowego?

 • Pingback: Oto efekty biegania po 6 miesiącach - RuszamySie Blog.RuszamySie.pl()

 • Pati

  Żurawina zawsze na tak!

  Zapraszam na http://www.gardel.net.pl/