Zdrowe gotowanie w nowoczesnych garnkach

Przeżywaliśmy już krótką, choć intensywną fascynację mrożonkami i daniami w proszku, następnie był boom na fast foody, teraz przyszła pora na nową modę – zdecydowanie najkorzystniejszą dla naszego organizmu. Modę na zdrowe odżywianie.

Idea slow food jest popularniejsza w coraz szerszych kręgach, a własnoręcznie przyrządzane drugie śniadania i nawet domowe obiadki przeżywają prawdziwy renesans. W nowej, bardziej współczesnej i zdecydowanie zdrowszej formie. Z korzyścią dla zdrowia i niejednokrotnie też dla smaku, dania są mniej tłuste i przygotowywane w bardziej nowoczesny sposób, wykorzystując nowe techniki gotowania. Niebagatelna jest tu rola nowoczesnych naczyń do gotowania.

Ewolucja garnków

W dzisiejszych czasach garnki którym dysponujemy w naszych kuchniach zdecydowanie pomaga nam ulepszyć smak potraw oraz ograniczyć spożycie szkodliwych tłuszczów i soli. Dzięki temu tradycyjne i często tłuste potrawy możemy przygotować w zdrowszej i smaczniejszej odsłonie. To ważne jeśli zależy nam na zdrowej oraz zbilansowanej diecie. Jaki więc mamy  wybór jeśli o chodzi garnki?

  • Nasze babcie najczęściej sięgały po garnki emaliowane. Te metalowe garnki cechuje przede wszystkim niewielka cena oraz bogactwo kolorów. Garnki nadal obecne u niektórych polskiej gospodyń świetnie się także nadają do gotowania potraw przy użyciu dużej ilości wody. Jednak potrawy wymagające niewielkiej ilości wody mogą się w nich przypalać.
  • Kolejnym rodzajem są garnki pokryte teflonową powłoką. Dzięki pokryciu z teflonu bez obaw możemy w takich garnkach przyrządzać tradycyjne potrawy jednogarnkowe czy smażyć konfitury – nic w nich się nie powinno przypalić, a gdyby jednak jakaś potrawa do nich przywarła, ich umycie jest szybkie i bezproblemowe.
  • Wyborem nowoczesnej pani domu są garnki ze stali nierdzewnej. Wykonane z dobrej jakości stali, pozwalają nam na gotowanie przy minimalnym użyciu soli i wody, nie ingerując przy tym w smak potraw.

Zdrowie na parze

Zupełnie osobną kategorię garnków do gotowania stanowią naczynia do gotowania na parze. Potrawy przygotowywane tą metodą oferują pełne bogactwo smaków i aromatów, a także zachowują witaminy i składniki mineralne.

Naczynia przeznaczone do gotowania na parze składają się ze stalowego garnka i specjalnej nakładki umożliwiającej nam na umieszczenie potraw ponad poziomem wody. Przy wyborze takiego garnka powinniśmy się kierujmy się przede wszystkim jakością stali (w tych gorszej jakości do wody mogą przenikać metale ciężkie). Dobrze, aby stalowe naczynie do gotowania na parze miało grube dno – dzięki temu łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę i tym samym zmniejszyć zużycie energii oraz także wody.

Nakładkę taką możemy także dokupić osobno, dobierając ją do posiadanych już przez nas garnków – warto jednak wtedy zwrócić uwagę na dobre dopasowanie nakładki do naczynia, bo źle dobrana nie będzie właściwie spełniać swojej funkcji.

Rozwiązaniem droższym i mniej praktycznym jest zakup specjalnego urządzenia do gotowania na parze. Konserwacja a także montaż i rozkładanie takiego jest bardziej czasochłonne i skomplikowane, jest też trudniej utrzymać je w czystości niż stalowe naczynie.

Gotowanie na parze to idealny sposób na zdrowe i smaczne potrawy. Przyrządzanie dań bez dodatku tłuszczu, bogatych w cenne witaminy i minerały to świetne rozwiązanie zarówno dla naszego organizmu jak i podniebienia.