Sportowcy żyją dłużej

sportowcy-zyja-dluzejPowszechnie wiadomo, że sport to zdrowie. Nie trzeba być alfą i omegą żeby to wiedzieć, jednak dopiero teraz za badania laboratoryjne wzięli się analitycy ze Stanów Zjednoczonych, Holandii i Australii. Ich celem było potwierdzenie tej i jeszcze jednej tezy: sportowcy żyją dłużej.

Wyniki? Ciekawe, choć w żaden sposób nie zaskakujące. Przeanalizowano metryczki ponad 300 medalistów olimpijskich ze wszystkich możliwych dziedzin sportowych. Olimpijczycy, a przynajmniej Ci, którzy zdobywali medale, żyli lub żyją o 2,8 roku dłużej niż średnia ogółu populacji. Nie istotne jest pochodzenie, płeć, instensywność treningu, rodzaj dyscypliny, a nawet rodzaj zdobytego medalu.

Nieco krócej żyją olimpijczycy, którzy uprawiają sporty siłowe i kontaktowe takie jak hokej, rugby, boks czy zapasy, ale nadal ich średnia życia jest większa o prawie półtora roku od przeciętnego człowieka. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy, naukowcy wymieniają m. in. wzmożoną aktywność fizyczną (podobno już 120 minut treningu tygodniowo, pozwoli nam na wydłużenie życia o średnio 1 rok), zdrowy tryb życia, dobrobyt oraz czynniki genetyczne.

Z badań jasno wynika, że każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na długość oraz jakość naszego życia. 2 godziny jakiegokolwiek treningu tygodniowo to na prawdę niewiele.

Jeżeli brakuje Wam motywacji, znamy kilka sposobów na wywołanie lub zwiększenie jej:

 1. Przeglądaj seksowne motywatory. Chęć do treningu i aktywności przyjdzie sama.
 2. Prowadź swój dziennik aktywności, rywalizuj, zdobywaj odznaki oraz cenne nagrody
 3. Mało? Codzienna dawka obrazkowych motywatorów z pewnością pozytywnie wpłynie na twoją motywację.

 

 

 • Mati

  pewnie, że żyją dłużej. Mój dziadek trenował karate i biegał w maratonach i dożył 94 lat, babcia też wysporotwana, prawie 90!

 • Filip

  Żyją dłużej, ale i cierpią na masę kontuzji, które na starość dają im się we znaki. Mój ojciec chrzestny jest (emerytowanym) trenerem pływania. Całe życie dbał o zdrowy styl tego życia. Przeszedł operację wstawienia bajpasów i musi brać preparaty z kolagenem typu II (Vital3), bo ma zniszczoną chrząstkę w stawach. Na szczęście ten specyfik pomaga mu, zmniejsza ból i regeneruje tkankę chrzęstną… tak więc trochę różnie bywa z tym długim życiem sportowców…

 • MoniQ

  Coś w tym jest, ale nie zawsze będzie to prawda. Np. w przypadku takich sportowców, którzy zginęli w trakcie uprawiania swojego ulubionego sportu …

 • TOm3k

  Dobra, dobra. Może i racja, ale to tylko wyjątki ;)