SodaStream – test ekspresu do wody

O tym, czym jest SodaStream i dlaczego warto takie urządzenie posiadać, dowiecie się poniżej. Najpierw jednak przyda się garść statystyk, bo jak wszyscy wiemy, to właśnie cyferki trafiają do ludzi bardziej niż jakiekolwiek słowne porównania.

Woda

Wszyscy ją pijemy. Niektórzy mniej, inni więcej, ale to, że woda jest niezbędna w życiu człowieka jest niezaprzeczalnym faktem. Mówi się, że każdy z nas powinien spożywać ok. 2,5l wody dziennie*. Tymczasem oficjalne statystyki jasno pokazują, że przeciętny Polak nie jest nawet blisko tej średniej. Wg danych Agencji Badawczej PBS statystyczny Janusz wypija tylko 1l wody dziennie**. Co gorsze, tylko 20% ludzi wie, jaka jest zalecana ilość spożycia wody. Najsmutniejszy jest fakt, że większość z nas sięga po wodę tylko w ostateczności, czyli wtedy, gdy czuje pragnienie lub wtedy, gdy po prostu nie ma pod ręką żadnego innego napoju.

Za ten stan rzeczy winę zrzucać możemy na producentów kolorowych napojów, którzy mają obecnie praktycznie monopol na reklamy telewizyjne. Kolorowe napoje są fajne, posiadają bogate smaki i dają nam poczucie, że gaszą nasze pragnienie. Są “cool”, podczas gdy woda jest postrzegana jako napój, który pijemy z przymusu. Nie ma w niej nic zabawnego, ciekawego, kreatywnego… Czyżby?

Wodę możemy pić przecież na wiele sposobów. Z cytryną, limonką, miodem, syropem klonowym, imbirem, miętą. Dosłownie z czym dusza zapragnie. Myślę, że każdy kto w swoim życiu wykonywał jakąś aktywność fizyczną wie, że woda to podstawa suplementacji i udanego treningu. Pisząc ten tekst dosyć długo zastanawiałem się do kogo powinien być on skierowany. Sam biegam dosyć regularnie i dla mnie cały ten wstęp jest bardzo oczywisty. Wiem jednak, że jest cała masa młodych, bardzo młodych, tych w średnim wieku i starszych ludzi, którzy takiej wiedzy nie mają i to właśnie do nich trzeba dotrzeć.

Ale jak przekonać kogoś, kto wielkim fanem wody nie jest, do tego, by kupił urządzenie do gazowania wody za min. 239 zł***? Poniżej kilka – mam nadzieję – potężnych argumentów, przemawiających za kupnem SodaStream. I choć jest to artykuł sponsorowany, to już po kilku dniach mogę stwierdzić, że jest to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdej polskiej kuchni.

Co to jest SodaStream i dlaczego warto z niego korzystać?

SodaStream to ekspres do napojów gazowanych. Najprościej można to wytłumaczyć tak, że dzięki temu ekspresowi w kilka sekund z niegazowanej wody możemy otrzymać wodę lekko, średnio lub bardzo gazowaną. Oczywiście poziom nagazowania wody ustalamy sami. Od strony praktycznej SodaStream to urządzenie niewielkie. Zmieści się więc w każdej, nawet najmniejszej kuchni. Jest dosyć wysokie, ale przy swoich niewielkich gabarytach wciśnie się w każdy zakamarek. Oczywiście nie potrzebuje ono podłączenia do prądu, dzięki czemu można je w każdej chwili przestawić. Co fajne i dosyć ważne, po otwarciu pudełka wyjmujemy złożony praktycznie w całości ekspres. Jedyne co musimy zrobić to zdjąć tylną klapę, wyjąć butelkę, do której później nalewamy wodę i włożyć w to miejsce butelkę karbonizującą. Robiąc wszystko z zamkniętymi oczami, ekspres gotowy do użycia będzie stał w waszej kuchni 20 sekund po otworzeniu pudełka ;)

SodaStream to także urządzenie bardzo eleganckie i estetyczne. Ja miałem to szczęście, że trafiła do mnie w czarnej wersji kolorystycznej, dzięki czemu idealnie komponuje się z wyciskarką do soków w tym samym kolorze. Dostępne są także inne kolory: srebrny, biały i czerwony.
Samo użycie ekspresu jest dziecinnie proste. Do butelki, którą otrzymaliśmy w zestawie nalewamy wodę. Może to być przestudzona, a wcześniej przegotowana woda, woda niegazowana z butelki lub woda z kranu. Ja osobiście wybrałem opcję ostatnią. W Łodzi mamy naprawdę dobrą jakościowo wodę. Jeżeli i Wy macie to szczęście to proponuję właśnie takie rozwiązanie. Następnie wtykamy butelkę z wodą w jedyne miejsce do tego przeznaczone i voilà. Ostatnim krokiem jest przyciśnięcie górnej części ekspresu i przytrzymanie jej tak długo, jak mocno chcemy mieć zagazowaną wodę. Dostępne są trzy stopnie. Wybierzcie ten, który pasuje Wam najbardziej. Po chwili możemy cieszyć się zdrową, prawie darmową wodą gazowaną. Sam fakt, że zrobiliśmy ją “sami” jest fajny i daje dużo frajdy. Jestem przekonany, że każde dziecko widząc taką czynność zainteresuje się urządzeniem i poprosi o szklankę wody.

Młodsi i Ci najmłodsi pokochają to urządzenie od pierwszego użycia. Myślę, że jest to idealny sposób by od małego wpajać dzieciom, że woda jest zdrowa – to raz i fajna – to dwa. Oczywiście nie musimy dolewać syropu, możemy wkroić plaster cytryny lub limonki, dodać mięty i na tym poprzestać. Kwestia tego, co, kto lubi. Nie zamierzam spierać się nad tym, czy woda gazowana jest zdrowsza od niegazowanej. Co ważne, w wodzie gazowanej znajduje się dwutlenek węgla, który m. in. pobudza trawienie. Bąbelki sprawiają także, że taka woda jest bardziej odświeżająca – wręcz idealna na upalne dni. Z kolei w połączeniu z wodorem działa bakteriobójczo. Minusy? Brak. W zasadzie na wodę gazowaną uważać muszą jedynie osoby z problemami żołądkowymi.

SodaStream – zdrowy styl życia

Nie sposób nie polubić tego produktu. SodaStream przemawia do mnie zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym. Jeżeli jest w Tobie choć trochę z gadżeciarza, to urządzenie to jest dla Ciebie. Jeżeli dodatkowo prowadzisz zdrowy tryb życia, to masz już drugi powód, by zakupić SodaStream. Jeśli lubisz zarażać pasją innych, rodzinę, przyjaciół, znajomych to spełniasz wszystkie kryteria osoby, która produkt ten powinna mieć w swojej kuchni. Jak podkreślałem już wcześniej SodaStream może spełnić także bardzo ważną funkcję edukacyjną u najmłodszych. Nic tak nie działa na zmysły jak nauka opakowana w dobrą zabawę.

 

*** Testowany przeze mnie model to SodaStream Source w kolorze czarnym. W sklepie producenta kosztuje on nieco ponad 350 zł. Nabój, który otrzymujemy w zestawie powinien wystarczyć na ok. 60-80l napoju gazowanego. Prezentowany model otrzymał w 2013 roku nagrodę Red Dot Design Award i nic w tym dziwnego – wygląda naprawdę elegnacko. Urządzenie zostało zaprojektowane przez Yves’a Behar, który pracował też dla takich marek jak PUMA, Swarovski czy Samsung. W zestawie brak jest syropów smakowych. Można je dokupić osobno w sklepie producenta.

* Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/prawdy-i-mity-na-temat-picia-wody-ile-litrow-wody-powinno-sie-pic-dzie_41337.html

** Źródło:  http://dietetycy.org.pl/ile-wody-pija-polacy-raport-pbs/