Ranking – W tych produktach znajdziesz najwięcej jabłek

W związku z akcją społeczną „Jedz jabłka”, jaka pojawiła się w wyniku rosyjskiego embargo nałożonego na polskie owoce, opanowała nas prawdziwa jabłkomania. Aby wspierać polskich producentów jabłek, robiąc zakupy warto sięgać nie tylko po owoce, ale również po inne produkty spożywcze, powstające na bazie jabłek. Sprawdziliśmy, które z popularnych przysmaków mają ich najwięcej w swoim składzie!

Sok jabłkowy 100%

1l = 6 jabłek

jedz-jabłka

Wyniki ostatniego badania ARC Rynek i Opinia pokazują, że Polacy najchętniej sięgają po jabłka surowe (83%) oraz po sok jabłkowy (74%). Aby wyprodukować 1 litr soku jabłkowego 100%, potrzeba aż 6 średniej wielkości jabłek! Soki jabłkowe w kartonach i w butelkach, dostępne na naszych półkach sklepowych, w zdecydowanej większości powstają z owoców skupowanych od polskich dostawców i nie zawierają żadnych sztucznych dodatków. Zgodnie z prawem zabronione jest dodawanie do nich konserwantów, barwników oraz aromatów innych, niż uzyskanych z owoców i warzyw, z których dany sok jest wyprodukowany. Nie zawierają też cukru, co oznacza, że produkt nie może być dosłodzony cukrem, syropem, czy inną substancją słodzącą. Największymi producentem soku jabłkowego, jak i napojów na bazie polskiego jabłka w Polsce jest firma Tymbark, która w swojej ofercie ma nie tylko sok jabłkowy 100%, ale także Jabłko Antonówka, czy Jabłko Champion.

Cydr

1l = 5 jabłek

cydr-lubelski

Cydr to niskoalkoholowy napój  otrzymywany z przefermentowanego soku jabłkowego cukru. Niektórzy mylą cydr z piwem jabłkowym, winem jabłkowym albo piwem z sokiem jabłkowym. Cydr jest lżejszy od wina, ale znacznie bardziej delikatny niż piwo. Zawiera 4,5 % alkoholu. 1 litr cydru otrzymuje się z ok 5 jabłek. W ostatnim czasie dużą popularność zyskał Cydr Lubelski produkowany przez spółkę Ambra, dostępny także w wariacjach Cydr Lubelski Jabłko Suszone na Miodzie oraz Cydr
Lubelski Jabłko na Miodzie.

Jabłko prażone

900g = 4 jabłka

prażone

Jabłko prażone to produkt otrzymywany w procesie prażenia pokrojonych w kostkę jabłek, z dodatkiem cukru. W słoiku 900g produktu znajduje się ok 4 jabłek. Jabłko prażone nadaje się do przygotowania ciast np. szarlotki, strucli, tortów, ciast drożdżowych i francuskich oraz jako składnik potraw takich jak naleśniki, pierogi, racuchy itp. Produkt nie zawiera sztucznych barwników. Jabłka prażone można znaleźć w ofercie producentów przetworów owocowo-warzywnych takich jak Łowicz, Prospona.

Dżem jabłkowy

320g – ok. 0,6 jabłka

dzem-jablkowyDżem jabłkowy to propozycja dla amatorów słodkich śniadań. Można nim np. posmarować kanapkę lub wykorzystać jako farsz do naleśników. Wsparcie dla akcji „jem jabłka” w takim wariancie będzie jednak symboliczne – w słoiku 320g produktu znajduje się mniej niż 1 średniej wielkości jabłko, a zatem na naszej kromce chleba znajdzie się zaledwie kęs jabłka… W tej grupie produktów, jabłko często występuje w towarzystwie innych owoców, np. moreli. Smak jabłka z cynamonem znajdziemy np. w ofercie firmy Sympathica.

Jogurt jabłkowy

150g = ok. 0,25 jabłka

jogurt-jabłkowy

Jogurt jest popularnym produktem – według raportu z 2009 r., który przygotował Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, jogurty spożywa nieco ponad 90% Polaków. Najpopularniejsze są jogurty smakowe z owocami, ulubionym smakiem jest jednak truskawkowy. W opakowaniu 150g produktu znajdziemy ok. 0,25 jabłka i soku jabłkowego. Smak pieczonego jabłka dostępny jest w ofercie np. Jogobelli.

 

 

 • http://ekodeli.eu Daniel

  na 1. miejscu powinno być jabłko :D A tak poważnie, to spoko no i dobrze wiedziec:)

 • http://www.jankowskit.pl/ Anna

  Uwielbiam cydr jest pyszny, dobrze wiedzieć, że dużo w nim jabłek. W wolnej chwili zapraszam na http://www.urszulaczwartkowska.pl/

 • Olaf

  No super wiedzieć ;) polecam http://www.vertebralia.pl/

 • Grażka

  Putin nie chciał jabłek, więc my na tym skorzystaliśmy :) Oprócz nich warto wybrać produkty polecane przez Marcina :)

  http://www.bezsennosc.org.pl/

 • Ebolet

  Uwielbiam jabłka i wszystko co z nich zrobione, w szczególność cydr ;D

  Zapraszam na http://www.swietnebuty.com.pl/

 • Lilia

  Jabłka są bardzo zdrowe i je bardoz lubię ;) polecam też http://www.klubwidzimisie.pl/

 • Adam Kozera

  Oh, cydr jest świetny. Jestem w pracy a zrobiłeś mi ochotę, weź!

 • http://zdroweimarkowe.pl Zdrowe i markowe

  Pewność że mam 100 % sok z jabłek jest tylko wtedy jak sam sobie taki sok wyciśniesz np. za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej.

  Zapraszam na mój blog zdroweimarkowe.pl