IQ sportowców

wojciech-pawlowski-R1W Polsce, tak jak i na całym świecie panuje przekonanie, że sportowcy to jedna z mniej inteligentniejszych grup społecznych. Osobiście uważamy, że rodzaj wykonywanej pracy nie ma większego znaczenia. IQ sportowców z pewnością zależy od tych samych czynników, co IQ innych grup społecznych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, obalających tezę, że sportowcy to głupcy.

Pierwszymi, którzy wzięli się za obalanie powyższej tezy byli szwedzcy naukowcy. Skandynawowie doszli do bardzo kontrowersyjnych wniosków. Wg ich badań, najinteligentniejszą grupą sportową są… piłkarze. Mało tego. Wiodą oni nie tylko prym wśród sportowców, ale i wszystkich innych grup społecznych. Badania zostały przeprowadzone na zawodnikach 1 i 3 ligi piłkarskiej w Szwecji.
Wyniki były dosyć ciekawe. Najbardziej inteligentnymi zawodnikami okazali się najlepsi piłkarze. Ich pozycje nie miały znaczenia. Najlepszy obrońca okazał się najmądrzejszy, podobnie było z bramkarzami, pomocnikami i napastnikami. Dodatkowo trzecioligowcy, nawet Ci najlepsi, mieli o wiele gorsze wyniki IQ w porównaniu do swoich kolegów z pierwszej ligi.

Agnieszka Pogorzelska, psycholog sportu SWPS również nie określa piłki nożnej jako dyscypliny sportowej dla mniej inteligentnych: “Wymaga strategicznego, taktycznego myślenia. Oczywiście duże znaczenie ma też doświadczenie, które u zawodnika kształtuje się z czasem”.

Prawdę mówiąc i ta teza jest do obalenia. Możemy podać kilka nazwisk bardzo dobrych piłkarzy, którzy nie grzeszą mądrością: Mario Balotelli, Adriano, Robinho, Piotr Ćwielong czy Wojciech Pawłowski.

Piotr Ćwielong:

Robinho:

Wojciech Pawłowski:

Jeśli chodzi o inne dyscypliny sportowe, sprawa wygląda podobnie. Możemy w nieskończoność żonglować nazwiskami znanych pięściarzy, koszykarzy czy lekkoatletów. Nie zawsze Ci najlepsi są najmądrzejsi, a Ci najsłabsi – najbardziej głupi.
Ciekawostką może być fakt, że w Top 10 ludzi z największym IQ (biorąc pod uwagę wszystkie profesje, nie tylko sport) jest aż 3 szachistów: Judith Polgar (Węgierka), Robert Byrne (Amerykanin) i Garri Kasparow (Azer). Wyprzedzają oni między innymi wielu polityków, wielkich teoretyków, fizyków i architektów.

My pozostaniemy gdzieś po środku tych teorii. W każdej grupie społecznej znajdzie się zarówno geniusz, jak i osoba z mniejszym polotem intelektualnym. Nas cieszy fakt, że stereotyp tępego sportowca został chociaż po części obalony.

 • Kamila Gredkiewicz via Facebook

  nie obrażaj naszych piłkarzy:)

 • http://www.facebook.com/ruszamysiepl ruszamysie via Facebook

  „We will say what time will tell” ;)

 • TakJestem Rafał via Facebook

  AJ HEF OKAZEJSZYN

 • http://www.facebook.com/JakubJablonski85 Jakub Jabłoński via Facebook

  BIG JOKE :)

 • http://www.facebook.com/ddiabelekk Arkadiusz Włodarczyk via Facebook

  szybkie podejmowanie decyzji w piłce nożnej jest całkiem ważne

 • http://www.facebook.com/ruszamysiepl ruszamysie via Facebook

  Arkadiusz Oczywiście, w takim razie co mają powiedzieć szermierze, pięściarze czy tenisiści stołowi? ;)

 • Monika

  Szachiści że są inteligentni to oczywista sprawa ;)

  zapraszam na http://www.sercach.com.pl/