Czy gry wideo mogą zastąpić siłownię i fitness?

kinect-fitness-w-domu Wielu ludzi podważa korzyści zdrowotne oferowane przez gry wideo. Powszechnie uważa się, że nie pozwalają osiągnąć tak zadowalających rezultatów jak ćwiczenia na siłowni oraz że kształtują złe nawyki podczas ćwiczeń. Temat ten zbadało dwoje niemieckich naukowców: dr Michael Despeghel i dr Julia Lausch – specjaliści od teorii sportu1.

Badania zostały przeprowadzone wśród użytkowników gry „Nike+ Kinect Training”. Wirtualnego trenera osobistego, który najpierw sprawdza kondycję i możliwości gracza, a następnie personalizuje trening w oparciu o standardy systemu ćwiczeń Nike. Na bieżąco motywuje gracza i koryguje ewentualne błędy. Co miesiąc dokonuje też oceny postępów i aktualizacji planu ćwiczeń. Zachodzi więc pytanie, czy taka gra, która z ponad stu dostępnych ćwiczeń dobiera spersonalizowany zestaw, może zastąpić siłownię w codziennym planie treningowym?

Okazuje się, że jak najbardziej tak. „Nike+ Kinect Training” to serie treningów skoncentrowanych na zwiększenie wytrzymałości, elastyczności oraz poprawienie wydolności serca. I pod takim kątem zostały zbadane. Badania potwierdziły, że jest to skuteczny system ćwiczeń zarówno pod względem fizjologicznym jak i metabolicznym. Realizując przygotowany specjalnie dla nas program ćwiczeń i stosując się do wskazówek wirtualnego trenera mamy możliwość zwiększyć swoją wytrzymałość oraz wzmocnić mięśnie. Dowodzą temu wskaźniki takie jak: ciśnienie krwi, tętno, szybkość i głębokość oddechu, zawartość mleczanu we krwi oraz wskazania badanych w skali Borga2. Aż 93,1% ankietowanych stwierdziło, że ćwiczenia z „Nike+ Kinect Training” przypominają im te wykonywane na siłowni. Na podstawie tych samych badań dowiedziono również, że regularne i konsekwentne ćwiczenia z wirtualnym trenerem Nike pomagają zredukować wagę.

Jak w praktyce wygląda sesja z Nike+ Kinect Training można się przekonać oglądając prezentację poszczególnych etapów treningu wykonywanego przez Marcina Urbasia, mistrza Europy w lekkoatletyce, aktualnie trenera:

Jak widać „Nike+ Kinect Training” to rewelacyjna propozycja dla wszystkich na cały rok, która z powodzeniem może zastąpić siłownię w każdym planie treningowym. Dodatkową przewagą wirtualnego trenera nad siłownią czy ćwiczeniami na świeżym powietrzu jest spersonalizowany plan treningów oraz comiesięczna ocena postępów, której nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie sami. Niezbadanym, lecz potwierdzonym przez wielu użytkowników faktem jest również to, że regularne spotkania z wirtualnym trenerem wciągają i motywują do systematycznych ćwiczeń.