Co odróżnia buty do chodzenia od butów do biegania?

jak-odroznic-butyNie zawsze w sposób oczywisty można odróżnić obuwie sportowe, przeznaczone do biegania, od tych do codziennego poruszania się po mieście. Czasem ludzie pytają się mnie w jaki sposób odróżnić jedno obuwie od drugiego.

W jaki sposób to zrobić? To proste. Pomiędzy butami od biegania, a zwykłymi butami, czy też butami, które udają buty sportowe są dwie główne różnice:

1. Elastyczność obuwia

Podczas biegania większą pracę i większe natężenie obciążenia jest skupione na kolanach. Podczas chodzenia siła rozkłada się bardziej równomiernie na kostki oraz kolana. Buty do chodzenia powinny mieć płaską, cienką podeszwę, by stopa miała bardziej naturalny ruch.

2. Bieganie zdecydowanie bardziej obciąża kolana

Co za tym idzie, buty do biegania muszą mieć w środkowej części stopy grubszą, amortyzującą poduszkę, zaś pięta powinna być lekko podniesiona. Ma to na celu ułożenie stopy w sposób naturalny do biegania, co z kolei pozwoli odciążyć stawy.

Patrząc na pierwszy i drugi punkt widzimy, iż celem butów do chodzenia jest ułożenie stopy tak, by kontakt z podłożem był jak najbardziej naturalny. W celu zapewnienia naturalnego odczucia chodzenia buty turystyczne muszą być także lekkie i wykonane z oddychających materiałów. Z kolei głównym zadaniem butów biegowych jest amortyzacja wstrząsów nawet do 3 razy większych od naszej masy ciała.

Oczywiście można spacerować w butach do biegania, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że komfort będzie znacznie inny, a i może zdarzyć się tak, że nasze nogi znacznie szybciej zaczną odczuwać zmęczenie podczas przechadzki niż w butach turystycznych. Z własnego doświadczenia wiem, że buty butom nie są równe i warto zwrócić uwagę co się kupuje i w jakim celu.

 • Aneta

  Odkąd mam buty do biegania to wiem co je odróżnia od zwykłych butów. Komfort niewspółmierny, no i już tak nie bolą stawy jak wcześniej. Zakup takich butów to nie jest duży wydatek, wystarczy tylko dobrze poszukać jakiś promocji. Ja znalazłam fajne buty Nike w dobrej cenie w sklepie ActiveStyle.pl Była akurat obniżka -50% od pierwotnej ceny, więc nie było się nad czym za wiele zastanawiać.

 • http://www.szymonslowik.pl Słowik

  „Czasem ludzie pytają się mnie w jakim sposób odróżni jedno obuwie od drugiego.” – Może i jestem grammar nazi, ale takie błędy już we wprowadzającym akapicie?

  • https://​plus​.google​.com/​u​/​0​/104644177590497096000 Przemysław Śmit

   Dzięki za zwrócenie uwagi.

 • http://www.szymonslowik.pl Słowik

  Dobra, żeby nie było, że się tylko czepiam. Co myślisz o butach treningowych, które całkowicie imitują kształt ludzkiej stopy?
  http://youtu.be/eM3L02zR84M

  • https://​plus​.google​.com/​u​/​0​/104644177590497096000 Przemysław Śmit

   Póki co nie miałem możliwości testować takich w dłuższym czasie, ale sam jestem ich ciekaw ;)

 • Kalinka

  Powiedzcie mi proszę czy takie buty do chodzenia są dobre? http://www.bonprix.pl/produkt/buty-sportowe-shape-ups-909204 – wyglądają trochę jak czołg. Szukam dobrych butów do nordic walking, mam problem szybko męczących się stawów i myślę, że mam złe buty